Miedzik obrzeżony

Miedzik obrzeżony

Opis

Miedzik obrzeżony – Hasemania nana. Swoją nazwę zawdzięcza barwom ciała oraz srebrzystym końcom płetw. W różnych książkach akwarystycznych możemy spotkać się z różnym nazewnictwem tej samej ryby. Określana jest jako Hasemania marginata, Hasemania melanura, Hemigrammus nanus. Miedzik jest raczej spokojną rybą, odpowiednią do towarzyskiego akwarium. Jego płetwy grzbietowe, odbytowe i ogonowe zakończone są białymi plamkami. Cechą charakterystyczną jest fakt, że samice mają zakończenia żółtawe, dzięki czemu możemy rozróżnić płeć. W okresie tarła miedziki obierają sobie terytorium i samce robią się bardziej intensywnie ubarwione. Zamieszkuje głownie środkową strefę wody. Dobrze się czuje w średnio oświetlonym akwarium, które uwydatnia jego kolory. W przeciwieństwie do innych kąsaczowatych miedzik obrzeżny jest pozbawiony płetwy tłuszczowej.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Wschodnia Brazylia (dorzecze Rio Sao Francisco). Wstanie dzikim zamieszkuje w niewielkich oraz szybko płynących potokach, z dobrze natlenioną wodą.

Długość

Do 4,5-5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Spożywa większość pokarmów.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Dobrze czuje się w zbiorniku mieszanym, z innymi spokojnymi rybami. Piękne barwy uwidaczniają się dopiero po zakończonej sukcesem aklimatyzacji. Gatunek ten wymaga wolnej przestrzeni do pływania oraz schronienia w gąszczu roślin. Najlepiej się czuje w wodzie lekko kwaśnej, miękkiej, z dodatkiem garbników, dobrze napowietrzonej. System filtracyjny powinien być wydajny, a woda dosyć mocno napowietrzana. Szczególnie korzystnie prezentuje się w akwarium z ciemnym podłożem oraz rozproszonym oświetleniem.

Rozmnażanie

Do tarła dojdzie tylko w wodzie miękkiej, kwaśnej, z dodatkiem garbników w temperaturze 28 C. Należy również zapewnić kępki pierzastych roślin, w których miedzik będzie mógł rozrzucić ikrę. Tarło zwykle następuje wieczorem, w nieco przytłumionym świetle. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Rodzice mogą zjadać ikrę. Wylęganie trwa około jednego dnia. Pierwszym pokarmem młodych powinny być larwy solowca. W miarę wzrostu należy podawać coraz większy pokarm. Wychów i karmienie młodych nie powinny sprawiać większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyrite 2014 Google+